CO TO JEST PUNKT ROWEROWY?

 

'Punkty Rowerowe'  to stosunkowo nowa koncepcja, rozwijana ze względu na wzrost liczby rowerzystów w ostatnim czasie. Zasadniczo, punkt rowerowy to centrum rowerowe, wokół którego skupione są różne udogodnienia: np. parking dla rowerów, sprzęt do naprawy rowerów, informacje dotyczące poruszania się rowerem – wiele różnych usług wspierających rowerzystę. Kluczowym elementem jest zwykle parking dla rowerów, a firma FALCO przoduje w rozwoju tej koncepcji i dostarczaniu nowoczesnych parkingów rowerowych.

 

 

PROJEKT

Bez względu na to, czy będzie samoobsługowy czy nie, jeśli myślisz o projekcie punktu rowerowego, musisz zastanowić się, jakie usługi chcesz zapewnić użytkownikowi. Nasze doświadczenie nauczyło nas, że są cztery główne elementy, które należy rozważyć przy projektowaniu punktu rowerowego:

 

 

 

1. INFORMACJA

Kluczowym elementem każdej usługi publicznej jest dostarczanie użytkownikowi dobrych informacji - trzeba ułatwić rowerzyście życie!

 • Branding - rozwinięcie atrakcyjnej koncepcji obiektu przekona do niego użytkowników i będzie promować wiedzę na temat tego, w jaki sposób użytkownicy mogą korzystać z punktu. Stwórz unikalną markę lub połącz ją z szerszym projektem, np. zwykłe winyle mają ogromne znaczenie, a nie kosztują wiele.
 • Oznakowanie - pomóż rowerzystom znaleźć twój punkt! Naprowadzające i zintegrowane oznakowanie na wszystkich wejściach, ścieżkach i szlakach w okolicy.
 • Punkt Informacyjny - informacja jako część obiektu: rozdawaj rowerzystom ulotki, trasy rowerowe i mapy. Spraw aby twój punkt było również punktem informacyjnym!

 

 

2. BEZPIECZEŃSTWO I OCHRONA

Najważniejsza kwestia dla każdego rowerzysty – czy jestem bezpieczny? czy mój rower będzie bezpieczny? Jeśli chcesz, aby ludzie korzystali z punktu, to jest to kluczowy aspekt, w związku z którym należy rozważyć następujące kwestie:

 • Lokalizacja - choć nie ma tu za wiele do rozważenia, spróbuj umieścić punkt jak najbliżej celu podróży rowerzystów.
 • Widoczność – nie ukrywaj swojego punktu! Jeżeli jest samoobsługowy, spróbuj umieścić go w zasięgu wzroku pracowników, innych organizacji i społeczeństwa, może obszar może być patrolowany?

 • Projekt budynku – jakiego rodzaju punkt chcesz stworzyć? Bezpieczne miejsce do przechowywania, wewnątrz specjalnie przystosowanego do tego celu budynku, czy punkt na zewnątrz - albo całkowicie otwarty, z baldachimem lub z dachem, punkt na ogrodzonym terenie, a może w ramach istniejącego budynku?
 • Rodzaje dostępu - jeśli obiekt ma być bezpieczny,  jaki rodzaj dostępu będzie wykorzystywany i w jaki sposób będzie zarządzany za pomocą klucza współdzielonego, klawiatury, czytnika magnetycznego/breloka, danych biometrycznych; czy będzie zarządzany czy samodzielny. Czy będzie wymagał 'śluzy powietrznej' lub kołowrotka dla jednego lub wielu użytkowników?
 • CCTV (Monitoring) - daje rowerzyście duże poczucie bezpieczeństwa, jeśli zostawia on potencjalnie drogi rower w punkcie.
 • Oświetlenie - nawet jeśli obiekt nie jest czynny 24 godziny na dobę, wymaga jakiejś formy oświetlenia ze względu na ciemne zimowe noce.
 • Punkt pomocy - jeżeli punkt jest samoobsługowy, być może wprowadzenie Punktów pomocy byłoby właściwe.
 • Stojaki rowerowe - czy stojaki zapewniają co najmniej dwupunktową blokadę? Czy są wytrzymałe i bezpieczne?

 

 

3. UDOGODNIENIA DLA UŻYTKOWNIKÓW

Jaka jest różnica pomiędzy parkingiem rowerowym a punktem rowerowym? To dodatkowe udogodnienia w ofercie! Jaki standard obiektu możesz zapewnić rowerzystom? Powinieneś rozważyć niektóre z następujących głównych udogodnień:

 • Parking rowerowy- jakiego rodzaju parking dla rowerów chciałbyś zaoferować – stojaki typu Sheffield, stojaki dwupoziomowe, tradycyjne stojaki, szafki rowerowe, a może nawet projekt na specjalne zamówienie? Ile punktów ryglowania należałoby zapewnić?
 • Schowki (np. na kask) – bezpieczne, zamykane schowki na torby, kaski i akcesoria są naprawdę pomocne dla rowerzysty.
 • Pompka – elektryczna lub ręczna pompka jest podstawowym wymogiem dla każdego.
 • Stacja napraw rowerów  - prosty obiekt wyposażony w pompkę, narzędzia i inne przydatne urządzenia.

 • Automat do sprzedaży samoobsługowej – zamontowany na podłodze lub na ścianie, to świetny pomysł, aby umożliwić kupno dętek, zestawów naprawczych i innych przydatnych akcesoriów rowerowych.
 • Pojemniki na śmieci – zapewnia rowerzystom czystsze środowisko.
 • Miejsca siedzące – proste udogodnienie do użytku przez rowerzystów.

Chociaż jest to lista najważniejszych udogodnień dla rowerzystów, istnieje oczywiście wiele innych, które mogą zostać dodane do twojego projektu Punktu Rowerowego, np. prysznice, szatnie czy sklepy.

 

 

CECHY PUNKTU ROWEROWEGO:

 • Mocna konstrukcja z klejonego szkła hartowanego.
 • Najnowsze dwupoziomowe stojaki rowerowe FalcoLevel premium+.
 • Siedzenia FALCO Flip dla rowerzystów do zmiany ubrania/butów.
 • Stoisko napraw FALCO Fix.  
 • Pompka do rowerów FALCO Boost.
 • Gabloty do zamieszczania informacji.
 • Możliwość umieszczenia zielonego dachu, połączenie z innymi inicjatywami ekologicznymi.
 • Oprawa oświetleniowa na czujnik PIR i timer.
 • Punkt pomocy w nagłych przypadkach.
 • Kontrola dostępu za pomocą breloka, karty lub czytnika odcisków palca.
 • CCTV z 24 godzinnym monitoringiem. 
 • Malowane proszkowo wykończenie i branding.

Stojaki rowerowe są umieszczone pod wiatą FALCO LOK, zaprojektowaną na zamówienie, której nadano współczesny wygląd, dodatkowo wyposażoną w innowacyjne 'zielone dachy' i proste linie, szklane okładziny są przytrzymywane przez zaciski ze stali nierdzewnej. Cała wiata została ocynkowana ogniowo zgodnie z BS EN ISO 1461, a następnie powleczona proszkiem poliestrowym w kolorach z palety RAL. Woda deszczowa jest zbierana przez nowatorskie rynny, będące częścią konstrukcji dachu.

 

 

 

4. KWESTIE PRAKTYCZNE

Jest to konfrontacja zamierzeń z rzeczywistością, informacje napisane drobnym drukiem, jeśli wolisz. Oczywiście kwestia budżetu i możliwości finansowych jest ważna (a możliwości jest wiele przy stosunkowo skromnej inwestycji). Jest dziś siłą napędzającą większość działań oraz ważnym wskaźnikiem w takich kwestiach, jak: pomiary topograficzne, wymogi planistyczne i inne ograniczenia. Chociaż umieściliśmy ten punkt jako ostatni na liście, jest to zazwyczaj pierwsza rzecz, którą należy zrobić!

 

Na wszystkich etapach rozwoju należy spróbować skonsultować się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby zgromadzić jak najwięcej informacji i pomysłów,  co nie tylko pomoże koncepcji nabrać rozpędu i zebrać najlepsze praktyki, ale może również pomóc uniknąć problemów po zbudowaniu obiektu.

 

FALCO – DOM PUNKTÓW ROWEROWYCH

FALCO od ponad 50 lat projektuje, produkuje, dostarcza i instaluje ogromną ilość udogodnień znajdujących się przy parkingach dla rowerów. Wraz z holenderskim doświadczeniem FALCO wnosi do swoich działań w Polsce ogromne zasoby wiedzy zdobytej w trakcie działalności w Europie, dostarczając najlepsze praktyki i niezrównane doświadczenie.

 

BEZPŁATNE DORADZTWO

Po co płacić za konsultacje, jeśli dobre porady doświadczonego zespołu projektowego FALCO są dostępne za darmo. Zapewniamy:

 • Darmowe projektowanie CAD
 • Bezpłatne porady i konsultacje dotyczące wszystkich aspektów projektu punktu rowerowego

AUTOCAD, RENDERING I WIZUALIZACJE

FALCO zapewnia kompleksowe, projektowanie z wykorzystaniem dynamicznych bloków AutoCAD i renderowania obrazów, aby przedstawić klientom wizualizację projektów ich punktów rowerowych.  Renderowanie grafiki 3D jest możliwe dla wszystkich naszych projektów punktów rowerowych, z zarówno wewnętrznymi jak i zewnętrznymi perspektywami. Wszystkie stworzone grafiki mogą zostać włączone do zdjęć w czasie rzeczywistym, aby przedstawić perspektywę jak najbardziej zbliżoną do faktycznego wyglądu punktu rowerowego.

 

INNOWACYJNA SERIA PRODUKTÓW

FALCO jest producentem sprzętu - od podstawowych stojaków typu Sheffield po innowacyjne projekty na zamówienie, od wiat do miejsc do przechowywania z kontrolą dostępu – wszystkie te obiekty są produkowane przez FALCO, dzięki czemu możemy kontrolować wszystkie aspekty dostaw; ponadto oferujemy gamę urządzeń peryferyjnych, takich jak stacje naprawcze i liczniki rowerowe, dlatego warto wybrać FALCO jako dostawcę rozwiązań do swoich punktów rowerowych.

 

Ponadto, wiaty są zaprojektowane w taki sposób, aby nie wymagały konserwacji i żeby właściciele ponosili jak najmniejsze koszty (tylko sporadyczne czyszczenie i przeglądy),
a jeżeli pojawią się jakiekolwiek nieprzewidziane uszkodzenia, modułowy charakter konstrukcji sprawia, że wymiana uszkodzonych elementów jest bardzo prosta.

 

 

Modułowy charakter punktu rowerowego pozwala na szybkie powiększenie samych punktów oraz zwiększenie liczby miejsc parkingowych dla rowerów. 

 

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU.

Serwis konsumenta i wsparcie techniczne

Nasza grupa serwisowa jest zawsze przygotowana do pomocy przy wyborze produktów oraz wsparcia technicznego.